prapor-zabezpeceni.svg

Prapor zabezpečení je vojenská jednotka, která se zabývá logistickým, technickým, zdravotnickým nebo jiným zabezpečením bojových jednotek ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina.

Prapor je přímým nástupcem bývalé zabezpečovací základny a přímo podřízeným útvarovým zařízením Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Prapor nese čestný název Ladislava Preiningera, který byl vyznamenaným důstojníkem československé armády a odbojářem za druhé světové války.

Velitelství výcviku – Vojenská akademie

vavyskov.svg

Organizuje a provádí základní, odborné a speciální kurzy, kariérové vojenské vzdělávání, výcvik vojenských profesionálů a příslušníků aktivní zálohy Armády ČR. Důležitým úkolem je také příprava jednotek a útvarů Armády ČR do zahraničních misí. V neposlední řadě zajišťuje provoz a rozvoj výcvikových zařízení ve vojenských výcvikových prostorech, stejně jako simulačních a trenažérových technologií pro výcvik jednotek Armády ČR a sil NATO.

Velitelství výcviku – Vojenská akademie je stálým prvkem systému velení a řízení Armády ČR odpovědným za kvalitní profesní přípravu personálu.

Řídí a organizuje základní přípravu rekrutů a zabezpečuje vojenskou přípravu studentů Univerzity obrany.

Podílí se na rozvoji doktrinální soustavy Armády ČR a na rozvíjení mezinárodní spolupráce se vzdělávacími a výcvikovými středisky členských států NATO a EU.

  • acr-podcasty-01-kurz-zakladni-pripravy.jpg

    Do armády! Kurz základní přípravy

    Co si lze představit pod pojmem „základní příprava“? Jak se na kurz základní přípravy nachystat a kde probíhá? Hostem podcastu je nadpraporčík Jaroslav Kaloda z úseku základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově.

Prapor zabezpečení

Prapor zabezpečení je vojenská jednotka, která se zabývá logistickým, technickým, zdravotnickým nebo jiným zabezpečením bojových jednotek ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina.

Prapor je přímým nástupcem bývalé zabezpečovací základny a přímo podřízeným útvarovým zařízením Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Prapor nese čestný název Ladislava Preiningera, který byl vyznamenaným důstojníkem československé armády a odbojářem za druhé světové války.

Skupina simulačních a trenažérových technologií

Skupina simulačních a trenažérových technologií (SkST) je zařízení Armády ČR, které se zabývá využitím simulační a trenažérové techniky ve vojenství.

  • Poskytuje prostředí, prostředky a technologie k provádění cvičení s počítačovou podporou, jak na národní, tak mezinárodní úrovni.
  • Spolupracuje s Univerzitou obrany a jinými vysokými školami a univerzitami v ČR v oblasti vzdělávání a výzkumu.
  • Vzniklo v roce 2000 jako Národní centrum simulačních a trenažérových technologií a postupně prošlo několika organizačními změnami.
  • Plní širokou škálu úkolů v oblasti přípravy vojenských profesionálů, zabezpečování cvičení s mezinárodní účastí, naplňování expertní a experimentální činnosti v oblasti rozvoje Armády ČR v oblasti aplikace simulačních a trenažérových technologií ve vojenství.

Mnohonárodní centrum leteckého výcviku

Mnohonárodní centrum leteckého výcviku (MATC) je vojenská jednotka, která poskytuje komplexní výcvik a speciálně sestavené výcvikové programy pro létající i pozemní personál členských a partnerských států NATO.

MATC bylo založeno v roce 2012 v rámci alianční iniciativy ke sdílení schopností tzv. Smart Defence. Středisko MATC nabízí širokou škálu výcvikových programů, které pokrývají základní i pokročilý výcvik pro piloty, mechaniky a další pozemní personál. K dispozici je také řada speciálních programů, které jsou zaměřeny na konkrétní oblasti leteckého výcviku, jako je letecký boj, záchranné akce nebo letecký transport.

Středisko obsluhy výcvikového zařízení

Středisko obsluhy výcvikového zařízení je organizační složka Armády ČR, která zajišťuje zlepšování podmínek pro provádění výcviku vojenských a civilních jednotek na vojenských újezdech. Středisko má několik poboček na různých místech, jako jsou Hradiště, Boletice, Březina nebo Libavá.

Mezi hlavní úkoly střediska patří:

  • Příprava a obsluha výcvikových zařízení, jako jsou střelnice, terčové manévry, simulační technologie nebo zvedáky terčů.
  • Logistické zabezpečení výcviku, jako je ubytování, stravování, doprava nebo zdravotní péče.
  • Ochrana životního prostředí a prevence požárů na výcvikových plochách.
  • Spolupráce s újezdními úřady a dalšími složkami státu.

Přípravná služba Vyškov

Přípravná služba Vyškov je vojenská jednotka, která se zabývá výcvikem a vzděláváním vojáků z povolání, aktivních záloh a studentů Univerzity obrany.

Přípravná služba Vyškov má k dispozici moderní učebně-výcviková zařízení, simulátory, trenažéry a vojenské výcvikové prostory. Nabízí různé kurzy a školení pro vojenské profesionály – například kurz přežití, kurz mírových operací, kurz odborné přípravy specialistů OPZHN a další.

Přípravná služba Vyškov spolupracuje také s mezinárodními partnery, jako je Britský vojenský poradní a výcvikový tým (BMATT) nebo Francouzská škola výsadkového vojska.

Velitelství výcviku – Vojenská akademie sídlí ve Vyškově.